Borsa Piyasasındaki Emir Türleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda; borsa piyasasındaki emir türleri nelerdir hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Borsa piyasasında alım – satım işlemlerini doğru bir şekilde yapabilmek için borsa emirlerini bilmeniz gerekmektedir. Borsaya yeni başlayacakların bilmesi gereken temel bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Borsa piyasasında yatırım yapan bir yatırımcı kazanç sağlamak için belirli yollara başvurur. Hatta kendisine sunulan araçlar ile kazancını katlamak isterler. Fakat borsa piyasasındaki riskler onlar için önemsiz boyuttadır.

Profesyonel yatırımcılar ise borsa piyasasına emek verir. Yani her türlü adımını hesaplayarak kendisi için kazançlı hale getirebilir. Borsa piyasasında bulunan emir türlerini de kullanarak profesyonel anlamda kazanç sağlayabilirler.

Borsa Piyasasındaki Emir Türleri Nelerdir?

Borsa piyasasındaki emir türleri aracı durumundaki borsa üyeleri ile müşteri arasındaki talimatlardan oluşur. Emir türlerinde iki aşama vardır. Birincisi müşteri emirleri ikincisi ise borsa emirleridir. Müşteri emri ile borsa emri arasında şekil ayrılıkları bulunmaktadır.

Borsa emirlerinde fiyatlar farklı şekillerde belirtilir ve değişik ifadeler ile yorumlanabilir. En çok kullanılan emir şekilleri ise şunlardır;

  • Limitli Emirler
  • Açılış Fiyatı ile Emirler
  • En İyi Fiyat ile Emirler

İMKB’de yine bu emir türleri kabul edildiği için kullanılmıştır. Daha sonra yasa değişikliği ile açılış fiyatları ile verilen emirler kaldırılmıştır. Dünya borsalarında ise birçok emir bulunmaktadır.

Bu emir türleri; ilk fiyattan emirler, kapanış fiyatı ile verine emirler, ortalama fiyat ile verilen emir, stop kayıt emri, yaklaşık fiyat ile verilen emirler, özel kayıtlı emirler vb. birçok tür bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra özel emirlerde bulunmaktadır. Bu özel emirler Borsa Yönetim Kurulu tarafından, yetkililere sunulan bölünmez bir bütün olarak işlem gören emir türüdür.

Borsa Piyasasındaki Emir Türleri Nasıl Kullanılır?

Borsa Piyasası içerisinde bulunan bu emir türlerini kullanarak kayıp risklerinizi en aza indirebilirsiniz. Borsa piyasası içerisindeki profesyonel yatırımcıların çoğu bu ve bunun gibi daha birçok emir türünü bildiği için kayıp yaşamamaktadırlar.

Çünkü yatırım yapacağınız alan ile ilgili yaşanan gelişmelerde herhangi bir düşüş durumu gözleniyorsa daha önce emir verdiyseniz kazançlı çıkabilirsiniz ya da yükseleceğini bildiğiniz bir yatırım çeşidine yatırım yaptıysanız yine önceden kazancınızı tahmin ettiğiniz için bu sermayenize yükseliş anından sonra yansımaktadır.

Ekonomi siteleri takibi yaparsanız, web siteleri içerisindeki uzman ekonomistler tarafından yazılmış borsa makaleleri ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunlar sizlerin borsa yatırımınızdan daha iyi kazanç elde etmenizi sağlayacaklardır.

Son olarak, borsa piyasasında yeni ve acemi olan yatırımcılar günlük kazanç elde etmek istiyorlar. Borsadan günlük nasıl para kazanılır konusunu anlatan bu içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir